TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA:
- 7 października 2024 r., godz. 9:00- 14:00 (6 godz. lek.)
- Szkolenie prowadzone jest w formule on-line, (tzw. webinar). Każdy uczestnik dzień wcześniej otrzyma link z dostępem do platformy Microsoft Teams
WYKŁADOWCA:
ALDONA WIEJAK-GŁUSZKO: prawnik, specjalista ds. prawa pracy z kilkunastoletnim doświadczeniem. Ukończyła aplikację sądową. Doświadczenie zawodowe nabyła pracując jako specjalista w Państwowej Inspekcji Pracy– Okręgowym Inspektoracie Pracy w Szczecinie w latach 2008-2019, gdzie udzielała porad prawnych, przygotowywała analizę i opinie prawne z zakresu prawa pracy, zajmowała się współpracą z jednostkami administracji państwowej i partnerami społecznymi (związki zawodowe). Współpracowała z lokalnymi mediami oraz brała czynny udział akcjach promocyjno-prewencyjnych organizowanych przez PIP. Obecnie prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy dla pracodawców, pracowników oraz związków zawodowych.
PROGRAM:
- Podmioty objęte obowiązkiem ustalenia procedury zgłoszeń sygnalizujących nieprawidłowości. Kim jest sygnalista?
- Obszary podlegające zgłoszeniom.
- Rodzaje naruszeń. Kto ma obowiązek wdrożenia kanałów i procedur zgłaszania naruszeń.
- W jaki sposób ustalić poziom zatrudnienia na potrzeby stosowania ustawy?
- Opracowanie procedury zgłoszeń wewnątrzzakładowych. W jaki sposób zgłaszać naruszenia. Zewnętrzna czy wewnętrzna procedura zgłoszeń- co wybrać ?
- Wybór właściwych kanałów zgłoszeń.
- Obowiązek ustalenia kanału wewnętrznego i zewnętrznego zgłoszeń nieprawidłowości w podmiotach należących do sektora finansów publicznych; Zasady budowania kanałów informacyjnych.
- Sygnalista w biurze rachunkowym oraz w innych zakładach sektora prywatnego.
- Obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów w biurze rachunkowym. Procedura zgłoszeń anonimowych. Wybór osoby odpowiedzialnej za zbieranie zgłoszeń. Ochrona pracownika dokonującego zgłoszenia. Ochrona danych osobowych oraz zachowanie poufności w przypadku ujawnienia tożsamości osoby dokonującej zgłoszenia. Działania następcze i ich rodzaj. Zasady ogłaszania procedury i przeszkolenie pracowników- czy jest to obowiązek? Przykłady zapis treści procedury i innych dokumentów.
- Wyznaczenie osób odpowiedzialnych za obsługę kanału oraz realizację procedur.
- Prowadzenie postępowań wyjaśniających wobec zgłoszonych naruszeń.
- Poufność i bezpieczeństwo danych i informacji.
- Rola Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Zakres ochrony sygnalisty.
- Realizacja obowiązków zawartych w dyrektywie i jej wprowadzenie do firmy ,a odpowiedzialność karna. Zastosowanie kar i środków karnych.
WYMAGANIA SPRZĘTOWE:
Do wzięcia udziału w szkoleniu niezbędny jest komputer stacjonarny, laptop, tablet lub telefon komórkowy z obsługą dźwięku.
Cena obejmuje:
- wykład wraz z autorskimi materiałami szkoleniowymi
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
materiały i zaświadczenie zostaną wysłane na adres mailowy uczestnika.
Płatność za szkolenie:
Prosimy nie uiszczać opłaty za szkolenie do momentu otrzymania prośby za pomocą wiadomości email o dokonanie przedpłaty.
Rezygnacja z szkolenia:
Rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu powinna być przesłana w formie podpisanego własnoręcznie pisma za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres szkolenia@opole.skwp.pl lub dostarczona osobiście do organizatora kształcenia.
§ 6
(…)
3. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w szkoleniu uczestnikowi przysługuje zwrot wpłaconych środków pieniężnych lub zostanie zobowiązany do zapłaty na następujących warunkach:
a) rezygnacja wcześniej niż 5 dni roboczych przed rozpoczęciem szkolenia - zwrot całości wpłaty,
b) rezygnacja zgłoszona w okresie równym lub krótszym niż 5 dni roboczych przed rozpoczęciem szkolenia - organizator pobiera całość kwoty za szkolenie.
Szkolenie organizowane we współpracy z SKwP O/O w Gorzowie Wlkp.