W dniu 27 stycznia 2023 roku, Prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Pan Sebastian Kuś, przeprowadził lekcje dla uczniów klas VI – VIII w dwóch szkołach podstawowych województwa opolskiego.  Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Tomasza z Akwinu w Brzegu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Michałowicach, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Prezesa. Tematem wykładów  były zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Dowiedzieli się, że nie wolno udostępniać swoich danych nieznanym osobom, że nie należy wierzyć wszystkiemu, co czyta się w sieci, nie wolno umawiać się na spotkania z nieznajomymi osobami, nigdy nie wolno używać webcamery podczas rozmowy z osobą, której nie się zna, że nie należy odpowiadać na zaczepki w sieci. Uczniowie dowiedzieli się również, czym jest kradzież tożsamości i w jaki sposób ograniczać ryzyko jej utarty. Zaciekawienie młodzieży wzbudziły zasady polegające na niepodawaniu w internecie informacji, które mogą świadczyć o statusie majątkowym rodziny. W czasie wykładu wskazano na konieczność utrzymywania kopii bezpieczeństwa danych i programów na odseparowanych nośnikach. Uczniowie dowiedzieli się ponadto, że jedną z najczęściej wykazywanych dróg ataku cyberprzestepców jest e-mail, dlatego też Prezes Sebastian Kuś przedstawił zasady bezpiecznego użytkowania poczty elektronicznej.  Zainteresowanie wzbudziły sposoby zabezpieczenia systemów IT oraz najczęstsze sposoby ataków na klientów bankowości internetowej. Prezes wspomniał też, że wiele grup zawodowych jest narażonych na ataki cyberprzestępców, a wśród nich łakomy kąsek stanowią księgowi.

Spotkanie miało interaktywny charakter. Poruszane zagadnienia wywołały liczne pytania i chęć dalszego poszerzenia wiedzy z zakresu minimalizowania ryzyka bycia ofiarą ataku cyberprzestępców. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach i wyrazili chęć ponownego spotkania z Panem Sebastianem Kusiem.

Artykuł opisujący to wydarzenie ukazał się w „Gazecie Brzeskiej” w dniu 8 lutego 2023 r. https://www.gazetabrzeska.eu/#/

 

 

 

Autorki: Justyna Urbańska, Ewa Anna Kąciak

Galeria

Pozostałe aktualności

ul. Kołłątaja 11
45-064 Opole

tel. 77 453 90 11
tel. 77 453 90 10
kom. 884 369 335

biuro@opole.skwp.pl
szkolenia@opole.skwp.pl
dyrektor@opole.skwp.pl

BNP PARIBAS 88 1600 1329 1852 3322 4000 0001