Z okazji Dnia Księgowego, w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie, 9 czerwca 2015 r. odbyła się konferencja „Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu”, zorganizowana przez portal Księgowi Przyszłości.

Partnerami głównymi byli Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i Soneta sp. z o.o. Konferencję, która odbyła się pod patronatem honorowym Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki, otworzyła dr Dorota Podedworna-Tarnowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Głównym punktem była debata dotycząca wpływu deregulacji na rynek usług księgowych, którą poprowadził Piotr Chęciński z TVP Info. Wzięli w niej udział: Franciszek Wala – prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Robert Czuła – prezes Soneta sp. z.o.o, prof. dr hab. Zbigniew Luty – kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli UE we Wrocławiu, przewodniczący Rady Naukowej SKwP, prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic – przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Mariusz Korzeb z Komitetu Podatkowego Pracodawcy RP.

Podstawę dyskusji stanowił raport z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biur świadczących usługi księgowe oraz właścicieli i kierowników przedsiębiorstw sektora MŚP, zrealizowanego w kwietniu 2015 r. na terenie całego kraju, techniką wywiadu telefonicznego na 600 respondentach podzielonych na dwie grupy: biura rachunkowe oraz przedsiębiorcy z sektora MIŚ.

Zdaniem badanych księgowych deregulacja w żaden sposób nie zmieniła sytuacji na rynku:

  • ponad 50% badanych ocenia ją negatywnie,
  • 78% chce przywrócenia wcześniejszych ograniczeń dostępu do zawodu.

Idea deregulacji i świadomość wprowadzenia takiej ustawy w życie nie jest natomiast zbyt powszechna wśród przedsiębiorców:

  • 35% respondentów deklaruje znajomość ustawy i wiedzę o jej wdrożeniu,
  • 30% nie orientuje się w jej założeniach,
  • 35% w ogóle nie słyszało o takiej zmianie.

– Nie ma obaw o psucie rynku. Nie nastąpiły żadne znaczące zmiany, czyli nie staniały dramatycznie usługi księgowe, ani nie nastąpiło też osłabienie ich jakości. Księgowi są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu – tak wyniki raportu skomentował w wystąpieniu dla TVP Info prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Franciszek Wala, według  którego może się zdarzyć, „że w wyniku deregulacji ktoś niekompetentny będzie chciał świadczyć tego rodzaju usługi, jednak będą to sporadyczne przypadki”.

Zdaniem 63% przedstawicieli biur rachunkowych deregulacja zawodu księgowego spowodowała obniżenie cen usług, ale tylko 12% potwierdziło, że obniżyło ceny u siebie. Tymczasem takie zjawisko zaobserwowało jedynie 5% badanych przedsiębiorców, a prawie 2 % uznało, że ceny wzrosły. Odnotowano bardzo duże zaufanie przedsiębiorców do swoich księgowych (97%) – zarówno tych pracujących w biurach rachunkowych, jak i zatrudnionych w wewnętrznych działach księgowych.

W drugiej części konferencji, pod tytułem Jak wyróżnić się na tle konkurencji?, na temat certyfikacji mówiła dr Teresa Cebrowska – wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. O technologii wykład poprowadziła Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju, Soneta Sp. z o.o., a na temat marketingu wypowiadali się Tomasz Wieczorek – Client Service Director oraz Jakub Cupiał – strateg z Agencji Reklamowej Art. Group Sp. z o.o. Rynek pracy zaprezentował Michał Borkowski – konsultant z Antal Finance & Accountancy. Konferencję zakończyło wystąpienie Doroty Będziak – wicedyrektora Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów. W konferencji udział wzięło ponad 300 osób.

 

Pełny raport z badania oraz nagrania z konferencji dostępne są na stronie www.ksiegowiprzyszlosci.pl

Pozostałe aktualności

ul. Kołłątaja 11
45-064 Opole

tel. 77 453 90 11
tel. 77 453 90 10
kom. 884 369 335

biuro@opole.skwp.pl
szkolenia@opole.skwp.pl
dyrektor@opole.skwp.pl

BNP PARIBAS 88 1600 1329 1852 3322 4000 0001